Свет

Иран му се закани на Израел

Иран ќе се одмазди за воздушниот напад врз иранскиот конзулат во сириската престолнина Дамаск, за кој постои сомневање дека го извршил Израел, изјави иранскиот претседател Ебрахим Раиси, еден ден откако во нападот загинаа седум ирански воени команданти.

„Бидејќи не успеа да ја уништи волјата на фронтот на отпорот, ционистичкиот режим (Израел) повторно стави убиство без да признае одговорност на својата агенда за да се спаси. Израел мора да знае дека никогаш нема да ги постигне своите цели и дека ова кукавичко злосторство ќе да не остане без одговор“, рече Раиси, објавија државните медиуми.

Израел долго време ги гаѓаше иранските воени инсталации во Сирија и оние на сојузниците на Иран, но вчерашниот напад беше првпат да биде погоден и огромниот комплекс на амбасади во Сирија. Портпаролот на израелската армија одби да коментира.

Израел ги засили овие напади паралелно со својата мисија против палестинската група Хамас поддржана од Иран. Нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, во кој, според израелските податоци, беа убиени околу 1.200 луѓе, а беа земени 253 заложници, ја започна војната во Газа.

Повеќе од 32.000 Палестинци се убиени во израелската офанзива во Газа, според палестинските здравствени власти.

На почеток