Свет

Русија: Односите со НАТО се на нула

Путин: Западот води хибридна војна против Русија, продолжуваме со специјалната операција

Односите меѓу Русија и НАТО се влошуваат, но Москва нема намера да влезе во конфликт со земја од НАТО, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Груско во интервју објавено денеска.

Во коментарите по повод 75-годишнината од НАТО, Грушко изјави за руската државна новинска агенција РИА дека односите „предвидливо и намерно“ се влошуваат, а сите канали на дијалог меѓу Москва и алијансата Вашингтон и Брисел се доведени на ниво на „ критична нула“. „Дали воениот блок е подготвен за отворен конфликт со Русија? Треба да ги прашате самите членки на НАТО. Во секој случај, ние немаме такви намери во однос на земјите-членки на алијансата“, рече Грушко.

Претседателот Владимир Путин ја започна својата „специјална воена операција“ во Украина во 2022 година, со наведена цел да го спречи ширењето на влијанието на НАТО во близина на Русија. Но, војната служеше за зајакнување на алијансата, која се прошири на 32 членки со приемот на Финска и Шведска.

НАТО соопшти дека и помага на Украина да се бори за опстанок соочени со руската агресија и дека го снабдува Киев со напредно оружје, обука и разузнавање. Русија вели дека ова го прави НАТО де факто страна во конфликтот. Путин во февруари рече дека директен конфликт меѓу Русија и НАТО ќе значи дека планетата е на работ на Трета светска војна.

На почеток