Свет

Советот за човекови права на Обединетите нации го повика Израел на одговорност за можните воени злосторства

Обединетите нации предупредуваат на непосредна можност од глад во Газа

Во петокот, Советот за човекови права на Обединетите нации усвои резолуција со која Израел е одговорен за можни воени злосторства и злосторства против човештвото во Појасот Газа.

За резолуцијата гласаа 28 земји, 13 беа воздржани, а шест против резолуцијата, вклучително и САД и Германија, објави Ројтерс. Резолуцијата ја нагласува „потребата да се обезбеди одговорност за сите прекршувања на меѓународното хуманитарно право и меѓународното право за човекови права со цел да се стави крај на неказнивоста“.

Исто така, се изразува „голема загриженост поради извештаите за сериозни прекршувања на човековите права и тешки прекршувања на меѓународното хуманитарно право, вклучително и можни воени злосторства и злосторства против човештвото на окупираната палестинска територија“. Меирав Ејлон Шахар, постојан претставник на Израел во ОН во Женева, го обвини Советот дека „долго го напушта израелскиот народ и долго го брани Хамас“.

„Според резолуцијата пред вас денес, Израел нема право да го штити својот народ, додека Хамас има целосно право да убива и мачи невини Израелци“, рече таа пред гласањето. Шахар истакна дека гласот „за“ е глас за Хамас.

САД гласаа против резолуцијата бидејќи не содржи конкретна осуда на Хамас за нападите извршени на 7 октомври, ниту „какво било повикување на терористичката природа на овие акции“.

Тие, сепак, изјавија дека Израел не направил доволно за да ги ублажи страдањата на цивилите. „САД постојано го повикаа Израел да ги прекине воените операции против Хамас за да се избегнат цивилни жртви и да се осигура дека хуманитарните актери можат безбедно да ја извршат својата основна мисија“, рече Мишел Тејлор, постојан претставник на САД во Советот.

Според неа, тоа не се случило и за само шест месеци во овој конфликт загинале повеќе хуманитарни работници отколку во која било војна во модерното време. Советот за човекови права на Обединетите нации, кој се состанува неколку пати годишно, е единственото меѓувладино тело дизајнирано да ги штити човековите права ширум светот.

На почеток