Свет

Тајната тактика на Киев: Русија со недели гори поради моќните дронови на Украина, а ова е само почеток

„Тие летаат директно кон нас“, се слуша жена вели на руски, на видео споделено на социјалните мрежи. Како што се приближува летечкиот објект, станува јасно: се работи за украинско беспилотно летало кое лета над руска територија. Веќе извесно време овие дронови успешно гаѓаат нафтени постројки и други објекти во Русија, а сега е откриено и зошто – користат вештачка интелигенција.

Друго видео, снимено неколку моменти подоцна, го покажува истиот дрон како врти лево додека гласните сирени за воздушен напад го задушуваат шумот од пропелерите. Неколку секунди подоцна, дронот удри во кула во руска нафтена рафинерија, експлодирајќи при ударот.

Си-Ен-Ен ги лоцираше видеата и тоа е рафинеријата на Роснефт во Рјазан, една од најголемите во Русија, која е на повеќе од 500 километри од Украина. Нападот на 13 март, еден од неколкуте само на овој објект, беше дел од заедничките напори на Украина да ги гаѓаат руските нафтени рафинерии со беспилотни летала со долг дострел.

Овие украински напади ја погодија огромната руска индустрија за нафта и гас, која и покрај забраните за увоз на Запад и ограничувањата на цените останува најголемиот извор на приход за воената економија на Москва.

Нападите се овозможени со употреба на беспилотни летала со поголем дострел и понапредни способности, од кои некои дури почнаа да интегрираат основна форма на вештачка интелигенција за да им помогне да навигираат и да избегнат заглавување, изјави извор близок до програмата за дронови на Украина. CNN.

„Прецизноста е овозможена со употреба на вештачка интелигенција. Секој авион има терминален компјутер со сателитски и податоци за теренот. Летовите се однапред договорени со нашите сојузници и авионите следат план за летање за да ни овозможат прецизно да погодиме цели“, објасни изворот на Си-Ен-Ен.

Оваа прецизност е овозможена од сензорите на дронот.

„Тие ја имаат оваа опција наречена машинска визија, која е форма на вештачка интелигенција. Во основа, земате модел и го имате на чип и го тренирате овој модел да ги идентификува локациите и целта кон која се движи“, рече Ноа Силвија, истражувачки аналитичар во „Royal United Services Institute“, истражувачки центар со седиште во Велика Британија.

Крис Линколн-Џонс, поранешен британски воен офицер и експерт за војна со беспилотни летала и вештачка интелигенција, рече дека нивото на „интелигенција“ е сè уште многу ниско.

„Ова ниво на автономија сè уште не е забележано кај беспилотните летала, но сè уште сме во раните фази на потенцијалот на оваа технологија“, изјави тој за CNN.

Си-Ен-Ен се обрати до Украинската одбранбена разузнавачка служба и Службата за безбедност на Украина (СБУ), но ниту една не сакаше да коментира за употребата на технологијата за вештачка интелигенција.

Отпрвин, Киев најчесто користеше опрема што се наоѓаше на полица, или за надзор или генијално прилагодена на теренот за фрлање мали бомби. Но, оттогаш изгради целосно развиена индустрија за беспилотни летала, давајќи ѝ технолошка предност во однос на многу поголемата работна сила во Русија и подобро подготвениот индустриски апарат.

Тоа, исто така, ја објаснува зголемената прецизност на Киев, видена во овие напади врз рафинерии, каде што украинските сили поставија цел да таргетираат одредена област, максимизирајќи го влијанието на овие напади.

Украина вели дека 12 отсто од капацитетот за обработка на Русија сега е офлајн, додека Ројтерс проценува дека е до 14 отсто. Русија призна дека дел од нејзиниот капацитет за рафинирање е намален и дека привремено го забрани извозот на бензин за да избегне зголемување на домашните цени на горивата.

На почеток