Свет

Хамас го отфрли израелскиот предлог, тврди дека ниту едно од барањата на Палестинците не е исполнето

Хамас денеска објави дека израелскиот предлог за примирје и ослободување на заложниците што го доби од катарските и египетските посредници не исполнува ниту едно од барањата на палестинското милитантно движење кое има моќ во Појасот Газа.

Во соопштението се изразува благодарност за напорите на посредникот, но се наведува дека Израел не одговорил на ниту едно барање на Хамас, пренесува Ал Џезира.

Хамас додава дека, и покрај оваа загриженост, го проучува последниот предлог и „ќе ги информира посредниците за неговиот одговор кога ќе биде завршен“.

Најавата доаѓа во време на интензивни напори на САД, заедно со катарските и египетските посредници, да постигнат договор за ослободување на заложниците кои Хамас ги држеше во Појасот Газа од 7 октомври, во замена за прекин на огнот во тековниот конфликт во палестинската енклава.

Договорот што моментално се дискутира повикува на ослободување на околу 40 израелски затвореници кои се држат во Газа во замена за привремено примирје и ослободување од затвор на стотици палестински затвореници, вклучително и некои осудени за смртоносни напади, според Тајмс оф Израел.

Хамас бара траен прекин на огнот во Газа, заедно со враќање на Палестинците во нивните домови во северниот дел на Газа и целосно повлекување на израелските војници, наведува Ал Џезира.

На почеток