Свет

Мајката на убиената Данка Илиќ побара да сведочи пред убијците на нејзината ќерка

Во Вишото јавно обвинителство Заjечар штотуку заврши рочиштето на родителите на убиената Данка Илиќ (2) од Бор. Како што дознаваме, Ивана и Милош Илиќ дале искази посебно, прво таткото, па мајката.

Според изворот, на распитот на родителите на убиеното девојче присуствувале и обвинетите за нејзината смрт – Дејан Драгијевиќ (50) и Срѓан Јанковиќ (50).

„И Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ биле во собата кога сведочеле мајката, а потоа и таткото на малата Данка. На мајката и објаснивме дека со закон ќе го спречиме присуството на обвинетите, но таа ни одговори, што сите не изненади, дека воопшто не и пречело што двајцата ќе бидат присутни. Така, по желба на мајката, не го спроведовме она што веќе го решивме вчера, а тоа е да ги спречиме убијците да бидат на неколку метри од бремената мајка чие дете беше брутално убиено“, неофицијално пренесуваат од Заечарското обвинителство.

„Смртната казна за нив не е доволна, треба да бидат затворени до крајот на животот. Тие се чудовишта, тоа што го живееме цело време е неописливо. Само родителот може да го разбере тоа“, вели Милош Илиќ, таткото Данка.

Тој заедно со сопругата Ивана дошол во Вишото јавно обвинителство во Зајечар да даде исказ.

„Полицијата дојде кај нас неколку пати, ѝ ги земаа работите на Данка, ништо не знаеме, ни за крвта на патот, ни во автомобилот, ништо. Не разбираме зошто не се јавиле во итната помош, зошто не помогнале. Тоа што јас и Ивана постојано страдаме е страшно, разни луѓе ни се јавуваат, не навредуваат, ни ја префрлаат вината. Морав да побарам да го сменам бројот, не можеме повеќе. Кога се ќе заврши, ќе излеземе на медиумите и ќе кажеме се“, изјави за Телеграф.рс Милош Илиќ, таткото на убиенaта Данка.

Таткото и мајката, како што дознава Курир, на рочиштето не кажале апсолутно ништо ново.

Тие ги раскажаа движењата на тој ден, на 26 март, кога исчезнала Данка. Двајцата родители биле видно потресени, паднаа по неколку солзи додека зборувале, но не кажале ништо ново што јавноста веќе не го знае.

Обвинителството не сака да зборува за однесувањето на мајката и таткото на средбата со убијците за да ги заштитат како што велат повредените родители.

На почеток