Свет

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме ирански беспилотни летала

Претставник на иранската државна агенција на Х директно негираше ракетен напад врз Иран.

„Нема воздушен напад од надворешните граници на Исфахан или други делови од земјата“, објави Хосеин Далиријан.

Тој рече дека Израел „извршил само неуспешен и понижувачки обид да ги контролира беспилотните летала, кои беа соборени“.

Иранските државни медиуми го објавија инцидентот слично, велејќи дека системи за противвоздушна одбрана биле активирани во неколку области на земјата во текот на ноќта за да гаѓаат можни цели, но нема извештаи за директен удар или експлозија.

Се додава дека сите објекти, вклучително и нуклеарните, се безбедни.

На почеток