Скопје

Американската војска собори 5 беспилотни летала на Хутите: Бунтовниците немилосрдно гаѓаат западни бродови

Јеменските Хути се закануваат со ракети и дронови доколку САД интервенираат

Американската војска рано утрово собори пет беспилотни летала над Црвеното Море, објави американската Централна команда (USCENTCOM) на социјалната мрежа X.

Овие беспилотни летала, според USCENTCOM, претставуваат непосредна закана за американската коалиција и трговскиот брод во регионот.

„Овие активности се преземаат за да се заштити слободата на навигација и да се обезбедат меѓународни води за американската коалиција и трговскиот брод“, додаде УСЦЕНТКОМ.

Од ноември минатата година, Хутите напаѓаат комерцијални бродови во Црвеното Море и Аденскиот Залив со проектили и беспилотни летала во, како што велат, поддршката за палестинската милитантна група Хамас во конфликтот со Израел во Појасот Газа.

На почеток