Магазин

Џони Деп остар кон Холивуд: Тврди дека го „фрлиле во корпа за отпадоци“

Џони Деп проговори за холивудската филмска индустрија, велејќи дека е „фрлен во ѓубре“ и бара објаснување зошто не работи во неа со години.

Во 2022 година, Деп ја доби тужбата за клевета против поранешната сопруга Амбер Херд поради книгата од 2018 година што ја напиша за Вашингтон пост. Две години претходно, Џони ја загуби тужбата за клевета против The Sun, откако весникот објави статија во која се нарекува „сопруга тепач“ – тврдења кои Деп отсекогаш ги негирал.

Ситуацијата доведе до тоа Деп да биде исфрлен од франшизата „Фантастични ѕверови“ и како таков неодамна не доби ниту една холивудска улога. Повеќето од неговите неодамнешни улоги беа во европската кинематографија, вклучително и неговата последна улога како кралот Луј XV во Jeanne Du Barry, каде што игра на француски.

Деп немаше многу убави зборови да каже за Холивуд.

„Тие се за еднократна употреба и го сфаќаат тоа. Буџетот е смешен за овие филмови…“, изјави тој за Метро.

На друго место во интервјуто, тој зборуваше за ефектите што славата ги има врз него.

“Имав многу среќа и не можам да се пожалам за ништо. Ништо од тоа. Нема да имам”, рекол Џони и додал:

“Но, славата му прави смешни работи на една личност. Ве погодува, а потоа не можете да одите никаде без луѓето да ве гледаат. И тоа е многу интересен начин на растење. Но, после 38 години од такво нешто…” Деп, пренесува NME.

На почеток