Свет

Русите го нападнаа Харков: Остатоци од дрон повредија три лица

Отпадоците од соборените руски беспилотни летала погодија цивилни лица во Харков, вториот по големина град во Украина, рано утринава, при што беа повредени три лица и предизвикаа пожар во деловна зграда, изјави регионалниот гувернер.

Олех Синехубов, пишувајќи на апликацијата за пораки Телеграм, рече дека 13-годишното дете и жената се лекуваат во болница. На лице место и била укажана помош на друга жена.

Службите за итни случаи го ставаат пожарот под контрола, додаде тој.

На почеток