Свет

САД го осудија нападот на кампот за раселени лица во Конго

Соединетите Држави силно го осудија нападот во петокот врз бегалскиот камп во источно Конго, во кој загинаа најмалку девет лица, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Во соопштението се наведува дека нападот дошол од позиции што ги држеле одбранбените сили на Руанда (РДФ) и бунтовничката група М23, поддржана од Руанда.

САД се „сериозно загрижени поради неодамнешното проширување на RDF и M23“ во источно Конго, се вели во извештајот.

Двегодишната офанзива на бунтовниците М23 се затвори во источниот Конго град Гома во последниве месеци, принудувајќи илјадници луѓе од околните области да бараат засолниште во градот.

На почеток