Свет

Русија: Украина го нападна Крим со моќни американски ракети

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија четири ракети со долг дострел ATACMS испратени во Украина од Соединетите Американски Држави и лансирани од Киев на полуостровот Крим, соопшти утрово руското Министерство за одбрана. Сè уште не се познати обемот и влијанието на нападот на Крим, кој Москва незаконски го анектираше во 2014 година. Киев сè уште јавно не ги коментирал руските тврдења.

Русија, која ја нападна Украина пред повеќе од две години, често објавува само наводни успеси за противвоздушна одбрана во случај на напади на украински проектили или беспилотни летала. Минатиот вторник Украина ја нападна руската армија на Крим со проектили што неодамна ги доби од САД.

Независните медиуми јавија за напади врз три воени бази на Крим, кои резултираа со неколку жртви. Во последните недели Вашингтон најави дека ќе испрати ракети АТАКМС, кои имаат уште поголем дострел, во Украина како дел од новиот пакет воена помош.

Досегот на ракети испратени досега беше ограничен на 165 километри. Крим е клучно упориште за руските сили со војници, оружје и муниција кои транзитираат низ полуостровот на Црното Море. Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе ја врати целата територија што Русија ја зазеде, вклучувајќи го и Крим.

На почеток