Македонија

Денес попладне и вечерва повторно врнежи и грмежи

Нашата територија и денес ќе се наоѓа под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса од југозапад, која е поврзана со циклонската актиовност со центар над Медитеранот.

Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења, како и со појава на град.

Апелираме во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Во Скопје и околината исто така до крајот на денов ќе има повремен пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме, проследено со силен ветер и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие денес ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

На почеток