Свет

„Ракавиците се извадени, тој е будала“: Трамп жестоко го навреди Бајден на предизборен митинг

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во саботата одржа митинг во одморалиштето Вилдвуд на брегот на Њу Џерси, каде го обвини претседателот Џозеф Бајден за кривичните пријави со кои се соочува пред претседателските избори во ноември.

На митинг пред десетици илјади луѓе, Трамп го окарактеризира Бајден како „тотален морон“, а правните постапки против него како политички мотивирани и темпирани да му наштетат на неговата способност да води кампања, пренесува АП.

„Тој е будала. Тој не е паметен човек. Сега зборувам за него поинаку, бидејќи ракавиците се симнати“, рече Трамп за Бајден.

На Трамп на сцената му се придружија, меѓу другите, гувернерот на Северна Дакота Даг Бургум и легендарниот НФЛ играч Лоренс Тејлор, регистриран сексуален престапник. Митингот на плажата Вајлдвуд, опишан од конгресменот Џеф Ван Дру, Р-Њу Џерси, како најголем политички собир во историјата на државата, беше дизајниран како демонстрација на сила во клучен момент за Трамп, кој се соочува со десетици обвиненија за сериозни злосторства во четири одделни судски постапки, наведува американската агенција.

На почеток