Македонија

Мицотакис: Ако не се почитува Преспанскиот договор ќе има проблеми

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис изјави дека новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, не го кажала зборот „Северна“ за време на нејзината заклетва, што е составен дел од уставното име на земјата, дека нејзиниот „провокативен избор“ бил да го прекрши официјалниот текст на нејзината заклетва и да ја нарекува својата земја со друго име е незаконски и незаконски.

Мицотакис на мрежата Х напиша дека Силјановска Давкова со тоа го прекршила Договорот од Преспа и уставот на својата земја и ги отфрлила, како што навел, „манипулациите“ како оние со кои Силјановска го започнала мандатот. Тој ја повика Силјановска Давкова да се врати на законските обврски и на однесувањето што произлегува од нејзината улога.

„Категорично изјавуваме дека нема да прифатиме слични лапсуси. И повторуваме дека секој напредок во билатералните односи, како и секој чекор на Скопје кон Европа, зависи од искреното почитување на договорот. Од правилната употреба на уставното име на соседната држава. И, се разбира, од избегнување предизвици“, рече Мицотакис.

Министерството за надворешни работи на Грција вчера оцени дека при полагањето заклетва на Силјановска Давкова, која не го кажа целото име на државата туку само зборот „Македонија“, дошло до флагрантно кршење на Договорот од Преспа, на кој како што предупредува, зависат и билатералните односи меѓу Атина и Скопје.

Скопје и Атина го потпишаа Договорот од Преспа во 2018 година, со што заврши 27-годишниот спор за името на Македонија. Со Преспанскиот договор, Македонија го смени името во Република Северна Македонија, а Грција за возврат не ја спречи земјата да влезе во НАТО.

На почеток