Свет

Израелците со гранати убиле петмина свои војници во Газа

Улиците на Газа се смртоносен лавиринт за израелските војници

Петмина израелски војници загинати во Џабалија во северниот дел на Газа откако по грешка биле погодени од израелски тенк во средата, јавува Би-Би-Си.

Да потсетиме дека десетици илјади цивили ја напуштија Џабалија од саботата, кога израелските одбранбени сили (ИДФ) започнаа воздушна операција. Војниците повторно влегоа во Џабалија во понеделникот.

Околу половина од населението на Газа се засолни во градот Рафа на југ, а борбите во областа се интензивираа во последните денови.

Израелските медиуми јавија дека ИД вели дека истражува зошто нивните војници биле погодени од тенковски оган.

Според првите информации, војниците заземале зграда во бегалскиот камп Џабалија, на десетици метри оддалеченост од израелските тенкови стационирани во областа.

Тенковите идентификувале оружје во зградата и испукале две гранати.

На почеток