Свет

Изјавата предизвика бура по спектаклот: „Неговата земја е во војна, затоа победи“

Изјавата на Тајсон Фјури, британскиот боксер, предизвика бура откако беше поразен од Украинецот Александар Усик во борбата за шампионската титула во тешка категорија.

Украинецот му го нанесе првиот пораз на Фјури, чија изјава по натпреварот предизвика хаос.

„Усик победи неколку кола, но убеден сум дека победив повеќе. Неговата земја е во војна, а луѓето генерално се на страната на оние кои се во војна. Верувам дека победив на овој натпревар“, изјави Фјури.

Судиите гласаа 2-1 за Усик. Два гола за Украинецот (114-113 и 115-112), а еден за Фјури (114-113).

Усик сега ги има појасите во верзии на ВБА, ВБЦ, ИБФ, ВБО (како и помалку важниот ИБО), титулата на списанието „Ринг“, како и титулата линеален шампион на светот.

На почеток