Свет

Мицотакис до Македонија: Ќе создадете проблеми, името ви е и за внатрешна употреба

„Ќе ги чекаме официјалните ставови на владата на Северна Македонија, но првите впечатоци се крајно негативни. Во основата на договорот од Преспа беше концептот на едно име, она што ние го нарекуваме ерга омнес, името Северна Македонија да важи за сите, односно да се користи и во странство и во земјата“, изјави премиерот Киријакос Мицотакис во денешно интервју во емисијата „Викенд од 6“ на ЕРТ, одговарајќи на прашање за прашањето поврзано со Договорот со Македонија.

„Да потсетам дека не гласавме за договорот од Преспа затоа што изразивме силна резерва за тоа дека со овој договор се гарантира македонскиот етникум и македонскиот јазик. Тоа беше главната причина. Но, за прашањето за името има многу јасно назадување и сакам уште еднаш да испратам порака за предупредување до новата влада да ја смени својата линија отсега па натаму, да ја почитува оваа централна одредба од договорот од Преспа, само да го користи името Северна Македонија во и надвор од земјата, кога се споменува нашиот северен сосед. Во спротивно, сигурно е дека ќе создадат проблеми не само во односите на Грција со Северна Македонија, туку и во односите на Европа со Северна Македонија“, нагласи тој.

На прашањето дали има намера да го раскине договорот, тој истакна:

„Она што сигурно ќе го направиме е дека нема да ги донесеме на ратификација трите меморандуми произлезени од договорот и сега нашиот став да ја одложиме оваа ратификација е целосно оправдан бидејќи долго време видовме што се случуваше во Северна Македонија. Го слушавме ова вмровски националистичко лудило, знаевме дека ВМРО ќе победи на изборите и сакавме да задржиме некое вистинско преговарачко оружје во случај работите да не одат како што некои очекуваат. Втората работа што ќе ја направиме е – апсолутно ќе ставиме до знаење дека никаков напредок во овој долг марш на Скопје кон Европа не може да се постигне без целосно почитување на договорот од Преспа за прашањето за името.“

На почеток