Свет

Први слики од местото на падот на хеликоптерот на иранскиот претседател: Авионот се срушил на стрмна падина, се е целосно изгорено

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан загинаа во хеликоптерска несреќа, беше потврдено утрово.

Хеликоптер со девет лица налетал на неволја во густа магла додека се враќале од патување до иранско-азербејџанската граница, соопштија иранските власти во неделата.

По несреќата, биле организирани повеќечасовни операции за пребарување и спасување со помош на Европската унија и Турција, меѓу другите, но екипите за итни случаи беа отежнати поради маглата и ниската температура.

Објавени се првите фотографии од местото на несреќата.

https://x.com/MiddleEObserver/status/1792402762099228856

На почеток