Свет

Иранската влада свика итен состанок

Иранската влада свика итен состанок за денеска по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи на земјата Хосеин Амир Абдолахиан во хеликоптерска несреќа, јави иранската државна новинска агенција ИРНА.

Според фотографијата што ја објави агенцијата, столчето на кое обично седи Раиси е празно и покриено со црна лента во спомен на претседателот, објави Си-Ен-Ен.

Иранските државни медиуми емитуваа исламски молитви за смртта на Раиси и уште осум други откако хеликоптерот со кој патуваа се урна во иранската провинција Источен Азербејџан.

“Мир со Ебрахим. Навистина, така ги наградуваме оние кои прават добро. Навистина, тој беше од Наши верни слуги”, се вели во стиховите од Куранот за сметката на Раиси.
Раиси беше втората најмоќна фигура во политичката структура на Иран по врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи.

На почеток