Свет

Коѕијас ја критикува грчката Влада поради неспроведувањето на Договорот од Преспа

Никос Коѕијаs, поранешен министер за надворешни работи на Грција во колумна за весникот „Катимерини“ го коментира Договорот од Преспа, кој во последните недели е во главен фокус кај јужниот сосед. Според него, Договорот обезбедува стабилност во регионот и безбедност во Грција. Потоа посочува дека Македонија признала дека нема никаква врска со Александар Македонски, а дека македонскиот јазик е „јужнословенски“.

„Договорот од Преспа ги погоди аспектите на либертаријанизмот во својот корен. Пријателот Северна Македонија препозна дека историјата на Славомакедонците започнува дури во 7-ми н.е. век и призна дека тоа нема никаква врска со Македонија на Александар Македонски (член седум од договорот). Според тоа, нивниот јазик нема никаква врска со античка Македонија, туку е јазик, како што пишува во договорот, „јужнословенски“, односно илјада години помлад од македонското кралство“, пишува Коѕијас.

Тој го критикува неносењето на протоколите во Грција и тамошната власт, кои пет години се заглавени во грчкиот парламент, па свештениците од Македонија ги нарекува „северномакедонски“.

„Владата не само што не ги направи пропишаните меѓувладини дејствија, туку господинот Мицотакис не ни стапна во Скопје. И „Се прашувам“, не се запраша ли еднаш актуелната власт што ќе се случи ако се откаже во пракса, со тоа што го прави или договорот е неорганизиран? И бидејќи се прашувам, може ли некој да ми каже зошто ќе и наштети на Грција да го контролира воздушниот простор на Северна Македонија? Дали е „предавство“ да се донесат овие протоколи што го предвидуваат тоа во парламентот, додека ако Турција ја преземе одбраната над нашата северна граница тоа ќе биде врв на „патриотизмот“ како што некои глупаво тврдат? А подолу, што би се случило со Грција ако ги обучува северномакедонските свештеници, судии, дипломати и повеќе војници од денес? Што би ѝ наштетила на Грција и затоа владата пет години одбива да ги донесе на гласање протоколите-меморандумите за нив и зошто некои луѓе, не знаејќи ни нивната содржина, го сметаат за преговарачка хартија на сметка на друга страна?“, додава Коѕијас.

На почеток