Свет

Хашкиот суд бара налози за апсење на Нетанјаху и Синвар за воени злосторства на Блискиот Исток

Израел ги проширува операциите во Газа, зголемувајќи ги тензиите во регионот

Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) бара налози за апсење на водачот на Хамас Јахја Синвар и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху под обвинение за воени злосторства и злосторства против човештвото во нападот на Израел на 7 октомври и војната во Газа што следеше, рече тој, главниот обвинител Карим Кан.

Кан рече дека МКС бара и налози за апсење на израелскиот министер за одбрана Јоав Галан, како и за двајца други врвни водачи на Хамас – Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри, попознат како Мохамед Деиф и Исмаил Ханије.

Панел од судии на МКС сега ќе го разгледа барањето на Кан за налог за апсење на гореспоменатите службеници.

Кан рече дека обвиненијата против Синвар, Ханије и ал-Масри вклучуваат „истребување, убиство, земање заложници, силување и сексуален напад во притвор“.

„Светот беше шокиран на 7 октомври кога луѓето беа откорнати од нивните спални соби, од нивните домови, од различни кибуци во Израел“, изјави Кан за CNN, додавајќи дека „луѓето многу страдале“.

Обвиненијата против Нетанјаху и Галан вклучуваат „предизвикување истребување, поттикнување глад како метод на војна, вклучително и негирање на испорака на хуманитарна помош, намерно таргетирање на цивили во конфликтот“, рече Кан.

Кога минатиот месец се појавија извештаи дека главниот обвинител на МКС размислува за таква акција, Нетанјаху рече дека секој налог за апсење на високи израелски функционери ќе „предизвика бес од историски размери“ и дека Израел „има независен правен систем кој ригорозно ги истражува сите прекршувања на законот. ”

Запрашан за коментарите што му ги даде на Нетанјаху, Кан рече: „Никој не е над законот“.

Израел и САД не се членки на МКС. Сепак, МКС тврди дека има јурисдикција над Газа, Источен Ерусалим и Западниот Брег, откако палестинските лидери формално се согласија да ги почитуваат основните принципи на судот во 2015 година.

На почеток