Свет

Руски функционер: Украинците испуштаат многу вода од хидроцентрала, се закануваат поплави

Украинската страна ги отвори сите порти за прелевање во хидроцентралата Днепар, испуштајќи многу вода, објави рускиот гувернер на окупираниот дел од областа Керсон, Владимир Салдо.

Тој предупреди дека островите во делтата на Днепар се во опасност од поплави, пренесува руската државна новинска агенција Тас.

„Според нашите податоци, непријателот ги отворил сите порти за прелевање на хидроцентралата Днепар. Ослободената вода ќе расте уште неколку дена“, напиша Салдо на својот канал Телеграм.

„Нема опасност од големи поплави во населбите покрај реката во регионот Керсон, но островите во делтата на Днепар се во зоната на потенцијална поплава“, додаде тој.

Евгениј Кузмин, член на законодавното тело на регионот Керсон, ги повика сите луѓе кои живеат во близина на реката да бидат внимателни. Русите тврдат дека локалните служби ја следат ситуацијата за да бидат подготвени да реагираат во вистински момент доколку се појави потреба.

На почеток