Свет

Столтенберг: На Украинците треба да им се дозволи да користат оружје на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика сојузниците да ја укинат забраната Украина да користи оружје на Алијансата во нападите врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Сега кога се водат многу борби во Харков, блиску до границата, ускратувањето на можноста на Украина да го користи ова оружје против легитимни воени цели на руска територија, им отежнува да се одбранат“, рече тој во интервју за Економист.

Весникот наведува дека јасна, иако неименувана цел на Столтенберг била политиката на американскиот претседател Џозеф Бајден, која ја користи за одредување цели кои Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници за дозвола да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

На 10 мај Русија започна офанзива во овој регион, а Столтенберг не очекуваше дека ударот ќе доведе до пробив на фронтот.

„Тие ќе продолжат да притискаат и ќе продолжат да стекнуваат одредена маргинална позиција, и тие се подготвени да платат многу висока цена за овие маргинални придобивки“, заклучи Столтенберг.

На почеток