Спорт

Алкараз се насмеа кога го прашаа за Надал: „Кога видов дека имам 50 отсто шанси…“

(ВИДЕО) Нервозниот Алкараз елиминиран од Мастерсот во Торонто

Светскиот рекет број 3, Карлос Алкараз, кој пропушти неколку турнири поради повреда на подлактицата, во Париз пристигна релативно фит.

Во едно интервју тој откри дека пред неколку недели одлучил да учествува на турнирот бидејќи се чувствувал подобро и дека процесот на опоравување бил успешен. Започна со тренинзи со низок интензитет, а потоа постепено го зголемуваше интензитетот додека не се почувствува доволно подготвен за турнирот.

„Овие решив да ги играм одамна, пред неколку недели, бидејќи се чувствував подобро. Направивме добра работа во рехабилитацијата на подлактицата за да можам што побрзо да закрепнам. Направивме се на време. Почнавме да ја удираме топката со, да речеме, 30 проценти интензитет и беше одлично. Решив да дојдам овде пред една недела кога тренинзите беа многу поинтензивни, се чувствував добро“, изјави Алкараз.

На прашањето за потенцијална средба со Рафаел Надал во првото коло, Алкараз призна дека не би го сакал тоа, но со олеснување додаде дека не дошло до тоа.

„Искрено, не. Кога видов дека имам 50 отсто шанси да играм против Рафа… Благодарам“, низ насмевка изјави Алкараз.

Иако на Ролан Гарос нема јасен фаворит, Алкараз издвои неколку имиња кои би можеле да бидат конкурентни. Тој посебно го пофали Јаник Синер за одличната сезона.

Се опоравувам, не знам, секој играч е голем предизвик за мене“. Мислам дека Јаник Синер има неверојатна сезона. Не ми е важно дали ќе се повреди. Мислам дека има капацитет да дојде овде и да игра на високо ниво, како Рафа, како Ѓоковиќ. Веројатно нема да го видиме неговиот најдобар тенис, но ова е Грен слем, Ролан Гарос, мислам дека имаат шанса да го освојат турнирот и да го достигнат најдоброто ниво.

Алкараз во недела ќе го започне својот турнир, а прв противник ќе му биде Американецот Џексон Волф.

На почеток