Спорт

Ѓоковиќ го направи првиот потег на Ролан Гарос: По загрижувачка порака реши да ја открие првата голема мистерија

Новак Ѓоковиќ пристигна во Париз и ден по поразот во полуфиналето на турнирот во Женева (серија 250) веќе е фокусиран на Ролан Гарос.

Најдобриот светски тенисер оваа сабота од 17 часот и 30 минути ќе го одработи првиот тренинг на Ролан Гарос, веднаш откако Рафаел Надал заврши со тренинзите и се подготвува за дербито од првото коло против Александар Зверев.

Српскиот тенисер пристигна во Париз, а оваа сабота ќе одговори на првото прашање: Дали Ненад Зимоњиќ пристигна во Париз?

Дали српскиот тенисер ќе има тренер на кој ќе може да се потпре или решил овој турнир да го игра без тренер. Впечаток е дека треба да се потпре на некој поискусен, барем за ситниците кои нема да му го одвлечат вниманието.

Српскиот тенисер закажа тренинг и за петок во Париз, што значи дека никој не може со сигурност да тврди дека ќе го видиме на теренот од 17:30 часот.

„Секако дека сум загрижен, воопшто не играв добро оваа година, освен неколку натпревари тука и таму. Не се гледам себеси како фаворит во Париз. Ќе одам натпревар по натпревар. Навистина немав одлична ноќ, денес беше тешко. Се чувствував ужасно во првиот дел од натпреварот. Нема да земам заслуги од Томас, тој заслужи да победи, но не знам што да мислам за овој натпревар. Повеќе би сакал да го заборавам“, изјави Ѓоковиќ, кој уште еднаш навестува дека имал проблеми со здравјето.

Ќе биде ова можност по неколку месеци да го видиме Новак одблиску и да сфатиме во каква форма е. Како се чувствува и колкав притисок чувствува.

Томаш Махач едноставно не може да ја контролира ситуацијата против најдобриот тенисер во светот и човекот со 1.101 победа (трет во историјата на тенисот). Сепак, тоа се случи во Женева.

„Не знам ни како го освоив вториот сет. Кога дојдов овде се надевав дека ќе одиграм повеќе од еден меч, а одиграв три. Не е убаво да страдаш на теренот, посакувам да се чувствувам добро на теренот. Тешко е да се концентрирате на тенисот кога имате други работи на ум. Се надевам дека ќе бидам подготвен и во добро здравје за Ролан Гарос“.

На почеток