Свет

Меѓународниот суд нареди прекин на офанзивата на Рафах, Израел ја сфати одлуката на свој начин

Тел Авив верува дека наредбата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) за запирање на израелската воена офанзива врз Рафах во јужниот дел на Газа остава простор за други видови воени дејствија во таа област, изјавија израелските власти. Судиите на МСП вчера му наредија на Тел Авив веднаш да го запре нападот врз Рафа, каде Израел тврди дека се обидува да ги искорени борците на Хамас, во вонредната пресуда во случајот на Јужна Африка против Израел за геноцид.

„Она што тие од нас бараат да го направиме е да не вршиме геноцид во Рафах. Ние не спроведуваме геноцид и нема да извршиме геноцид“, изјави денеска советникот за национална безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Цачи Ханегби за израелската телевизија N12.

„Според меѓународното право, ние имаме право да се браниме, а факт е дека судот не нè спречува да продолжиме да се браниме“, одговори Ханегби на прашањето дали офанзивата на Рафах ќе продолжи.

МСП веднаш не ги коментираше изјавите на Ханегби, а ниту Хамас. Друг израелски функционер ја опиша пресудата на МСП како пробна. „Наредбата поврзана со операциите во Рафах не е општа наредба“, рече претставникот кој сакаше да остане анонимен.

Читајќи ја одлуката, претседателот на највисокиот суд на ОН, Наваф Салам, рече дека претходните мерки што судот ги донесе во март не ја покриваат целосно ситуацијата во опколената палестинска енклава каква што е сега и дека се создадени услови за нови вонредни мерки.

„Државата Израел… веднаш ќе ја прекине својата воена офанзива и секоја друга акција во провинцијата Рафах што би можела да и наметне услови за живот на палестинската група во Газа што може да доведе до нејзино физичко уништување целосно или делумно“, рече Салам.

На почеток