Свет

Бајден пред војниците: Владимир Путин е брутален тиранин

Меѓу американските заложници во Газа има и тригодишно дете, Бајден вели дека сите мора да бидат ослободени

Американскиот претседател Џозеф Бајден го нарече својот колега Владимир Путин „брутален тиранин“ за време на говорот во елитната воена академија „Вест Поинт“ во Њујорк.

Во таа прилика тој повтори дека американски војници нема да бидат испратени во војната во Украина, истакнувајќи дека НАТО е „посилен од кога било“.

Бајден, без да го спомене името на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, предупреди дека постојат „невидени и невидени закани за слободата на САД“, пренесува Гардијан.

На почеток