Магазин

(Видео) Тенерифе: Рај од вулкански предели до златни плажи

Тенерифе, прекрасен вулкански остров кој припаѓа на Канарските острови, ќе ги маѓепса сите со својот пејзаж и колоритна култура.

Овој шпански рај, кој се наоѓа на северозападниот брег на Африка, може да се пофали со многу локации, од недопрени плажи и чисти лазурни мориња до прекрасни екскурзии длабоко во самиот остров.

Во срцето на Тенерифе се наоѓа планината Теиде, прекрасен вулкан и највисокиот врв во Шпанија. Националниот парк Теиде е светско наследство на УНЕСКО и нуди надреален лунарен пејзаж од вулкански кратери и формации на лава.

Качете се по неговите падини за да уживате во погледите што се протегаат низ островот и пошироко. Крајбрежното блаженство се наоѓа на плажите со златен и црн песок на Тенерифе, како што се Плаја де лас Терезитас и Плаја Жардин. Крајбрежјето на островот е покана за спортови на вода, од сурфање во Ел Медан до патувања за гледање китови во Лос Гигантес.

На почеток