Магазин

Прво Кејт Мидлтон се повлече, сега други членови: Што се крие зад ненадејната одлука на кралското семејство

Велика Британија се подготвува за крунисувањето на Чарлс Трети

Наскоро би можело да има голема промена во британското кралско семејство, а сето тоа поради најавата на премиерот Риши Сунак дека во земјата ќе има избори на 4 јули. По Кејт Мидлтон, која се повлече од јавноста поради лекување, сега тоа би можеле да го направат и останатите водечки членови на семејството.

Зборувајќи на прес-конференција пред Даунинг стрит 10, Сунак ги објави изборите, кои беа одобрени од кралот Чарлс.

„Претходно денеска разговарав со неговото височество кралот за да побарам распуштање на Парламентот. Кралот го одобри ова барање и ќе имаме општи избори на 4 јули“, рече Сунак.

Портпаролот на Бакингемската палата на 21 мај изјави дека кралското семејство ќе ги одложи ангажманите „што може да изгледа дека го одвлекува вниманието или го одвлекува вниманието од изборната кампања“.

„Нивното височество упатува искрено извинување до луѓето кои може да бидат погодени од одложувањето“, додаде портпаролот.

Додека настаните околу 80-годишнината од слетувањето на Денот Д, вклучително и првото патување на кралот Чарлс во странство по објавувањето на дијагнозата за рак во февруари, се очекува да се одвиваат според планираното, други се разгледуваат и ќе бидат оценети од случај до- основа на случај.

Јуни требаше да биде напорен месец за британското кралско семејство бидејќи се одржува церемонијата Trooping the Color, годишната прослава на роденденот на монархот со парада во Лондон на 15 јуни, но и поради државната посета на императорот и царицата од Јапонија до Бакингемската палата. Кралот Чарлс (75) неодамна се врати на целосниот распоред на кралски должности, вклучително и јавни настани, среде лекувањето на ракот. Кралот, за време на посетата на Кралското училиште за воено инженерство, рече дека му е мило што е „надвор од кафезот“ откако помина неколку месеци работејќи главно зад сцената од дома.

Изборите би можеле да доведат до трет премиер во владеењето на кралот Чарлс, кое започна во септември 2022 година по смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета.

Последната формална должност на кралицата Елизабета како монарх беше кога ја назначи Лиз Трас за 15-ти премиер во нејзиното историско 70-годишно владеење. Кралицата почина два дена подоцна. Сепак, Трус наскоро стана премиер со најкраток стаж во историјата на Обединетото кралство.

На состанокот во Бакингемската палата во Лондон, кралот Чарлс тогаш официјално го назначи Риши Сунак за водач на британскиот парламент, откако победи на натпреварот за лидерство на Конзервативната партија во октомври 2022 година.

По општите избори или оставката на премиерот, новиот потенцијален премиер традиционално ќе оди во Бакингемската палата на аудиенција кај кралот.

„За време на аудиенцијата, монархот ќе праша дали тој или таа ќе формира влада. Два одговори се реално можни на ова прашање. Најзастапено е прифаќањето“, се наведува во постапката.

Кралот, исто така, одржува приватна неделна аудиенција со премиерот „за да разговара за важни прашања“.

„Иако кралот останува политички неутрален за сите прашања, тој е во состојба да ги советува и предупредува своите министри, вклучително и неговиот премиер, кога е потребно“, се вели на веб-страницата на кралското семејство.

Поради предизборната кампања, се очекува сите клучни членови на кралското семејство, како кралот Чарлс, кралицата Камила, принцот Вилијам и принцезата Ана, максимално да ги минимизираат своите должности и јавни настапи, за да не влијаат на кампањата и исходот од изборите на кој било начин.

Кејт Мидлтон се повлече од јавноста во декември минатата година, за неколку месеци подоцна да објави дека има рак и дека е на лекување.

На почеток