Медиасет

Новак ги замолкна критичарите: Да не бев подготвен да направам се за да го освојам Ролан Гарос, немаше да бидам тука

Британски новинар се покаја за се што рекол: Новак, извини, не знам кај ми беше умот!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на планетата, покажа дека се уште верува во тоа дека е подготвен за највисоките дела и тоа веќе на Ролан Гарос, иако многумина побрзаа да го отпишат како поранешен играч.

Додека претходните денови имаше многу гласини дека не е доволно физички подготвен, дека не е решен да оди до крај или дека тенисот можеби повеќе нема да му биде приоритет, во конференциската сала се појави сосема поинаков Новак.

Тоа беше малку како промената што можевме да ја видиме минатата година, а сите знаеме како заврши во Париз.

Сепак, овојпат сомнежите се уште поголеми, но и Новак прво претпазливо зборува за потребата од умерени очекувања. Сепак, тоа не значи дека не верува дека може до самиот крај.

Тоа само испрати јасна порака до сите.

„Многу едноставниот одговор на прашањето дали сум подготвен да направам се е – да не бев немаше да бидам тука. Не доаѓам на Грен слем без да знам дека не можам да направам нешто. Сомнежите се секогаш тука, да не мислев дека имам квалитет немаше да бидам тука. Кога ќе го почувствувам тоа за кој било Грен слем, веројатно ќе се збогувам со тенисот. Засега за мене постои визија дека можам да ги погодувам најдобрите во светот на Грен слемовите, некаде имам поголеми шанси, некаде помалку, но тоа што сум прв во светот доволно зборува“, изјави Ѓоковиќ. , кој самиот мораше да потсети дека се уште е најдобриот тенисер на планетата.

На почеток