Медиасет

(Видео) Синот на Новак стана хит на Вимблдон, на Англичаните им се допадна неговиот симпатичен гест и имитација на неговиот татко

Британски новинар се покаја за се што рекол: Новак, извини, не знам кај ми беше умот!

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со голема поддршка од семејството се пласираше во четвртото коло на Вимблдон.

За време на натпреварот против Алексеј Попирин на трибините беа и неговата сопруга Јелена, синот Стефан и ќерката Тара.

А колку секој поен му значеше на неговиот син, со кој Новак повремено тренира и загрева, покажа четвртиот сет од мечот кој заврши 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (3).

Се играше тајбрејк кога Новак сервираше за 3:2 и тоа одлично го направи. Доволно за Алексеј да ја врати топката веднаш преку мрежата.

Ѓоковиќ имаше чисто, избра да пука по дијагоналата, а после тоа Стефан го привлече вниманието на британската јавност и организаторите на Вимблдон.

Тој покажа како татко му ја удира топката, имитирајќи го Новак кон крајот на еден не лесен натпревар. Следен ривал на Ѓоковиќ ќе биде Холгер Рун, кој го победи Квентин Хејлис во пет сета.

На почеток