Спорт

(Видео) Турците во Холандија направија хаос откако испаднаа од Европско: Брутална тепачка, полицијата опсипана со огномет

Турската фудбалска репрезентација е елиминирана од Европското фудбалско првенство откако по одличната партија беше поразена од Холандија со 2:1. Овој пораз тешко падна на навивачите, кои прво во Германија, а потоа и во Холандија направија целосен хаос.

Холандија влезе во полуфиналето пред полниот Олимписки стадион во Берлин, а навивачите на двете репрезентации ги преплавија улиците на главниот град на Германија.

Сепак, по натпреварот видовме и немили сцени, бидејќи имаше и општа тепачка меѓу навивачите кои се сретнаа по натпреварот.

Од друга страна, во Холандија настана уште поголем хаос. Најлошо беше во Ајндховен. Дојде до брутална тепачка во која летаа столчиња, а на улиците настана целосен хаос, кога двете навивачки страни се судрија.

Исто така, во Хаг мораше да реагира и полицијата и воената полиција. Според omroepwest.nl, полицијата и кралската воена полиција биле опсипани со силен огномет во областа Шилдерсвијк во Хаг во саботата навечер. ЈАС и Воената полиција извршивме неколку напади.

Демонстративната полиција и кралската воена полиција ја извршија рацијата околу полноќ. „Доста е, оди дома“, извикал еден полицаец. „Отстрани се, или ќе се употреби сила“.

На почеток