Свет

Дачиќ за случајот со смртта на братот на потпретседателот на Владата на БиХ во Белград

Дачиќ објасни дали ќе го напушти Вучиќ по изборите, а сето тоа го опиша како натпревар од Лигата на шампионите

„Се утврдуваат фактите како настапила смртта. Мора да се изврши обдукција. Полицијата синоќа околу 18 часот добила повик дека имало тепачка и отишле на таа адреса во општина Вождовац каде ги најдоа повредените“, рече тој. Ивица Дачиќ, министер за полиција, осврнувајќи се на случајот со смртта на Ѓорѓе Мијатовиќ (37), брат на потпретседателот на Владата на Федерацијата БиХ и министер за развој и претприемништво Војин Мијатовиќ.

Според сопругата на починатиот, до конфликт дошло откако нивните деца се пожалиле дека двајцата кои го претепале починатиот не сакале да им ја вратат топката на децата.

„Таткото излегол, настанала гужва и кога жената излегла дознала дека имал конфликт со двајца млади момчиња. Тој бил пренесен во Ургентниот центар каде починал. Причината за смртта се утврдува“, вели Дачиќ.

Според него, сигурно не се работи за убиство, но се утврдува дали мажот починал како последица на конфликтот.

„Лекарите велат дека имало некои здравствени проблеми, епилептичен или можеби срцев удар, но тоа сега е прашање. Најголемиот проблем е што нема камери и нема сведоци за да се утврди што точно се случило“, изјави Дачиќ за ТВ Блиц.

Тој нагласи и дека случајот сигурно нема да остане нерасчистен, како и дека полицијата трага по учесници во конфликтот.

На почеток