Свет

Шпанија, Ирска и Норвешка ја признаа Палестина

Протест за поддршка на Палестина во центарот на Нови Сад

Ирска, заедно со Шпанија и Норвешка, официјално ја признаа палестинската држава, објави ирската влада, пркосејќи на израелската осуда на планот. „Владата ја признава Палестина како суверена и независна држава и се согласи да воспостави целосни дипломатски односи меѓу Даблин и Рамала“, се вели во соопштението на владата по одобрувањето на признавањето на претпладневната седница.

„Ирскиот амбасадор во Државата Палестина ќе биде назначен заедно со сите други членови на ирската амбасада во Рамала“, се додава.

Минатата недела, ирскиот лидер Сајмон Харис им се придружи на своите колеги во Шпанија и Норвешка во најавата дека трите земји официјално ќе ја признаат независна Палестина на 28 мај. Сите тројца го исполнија ветувањето во вторникот. Премиерот Харис истакна дека со овој потег сака да ја задржи надежта за мир.

„Оваа одлука на Ирска значи одржување на надежта и верување дека решението со две држави е единствениот начин народот на Израел и Палестина да живеат рамо до рамо, во мир и безбедност“, рече Харис. „Сакавме да ја признаеме Палестина на крајот од мировниот процес, но го направивме овој чекор заедно со Шпанија и Норвешка за да го одржиме живо чудото на мирот“, додаде тој.

Повторно го повикувам израелскиот премиер Нетанјаху да го слуша светот и да ја запре хуманитарната катастрофа што се случува во Газа, посочи ирскиот премиер.

Шпанскиот премиер Педро Санчез рано изутрината објави дека неговата земја ја признава државата Палестина во границите од 1967 година во согласност со меѓународното право и историската правда. „Признавањето на државата Палестина не е само прашање на историска правда, со легитимните аспирации на палестинскиот народ, туку и неопходност доколку сите заедно сакаме да постигнеме мир“, додаде тој.

Тој нагласи дека тоа е единствениот начин да се напредува кон решение со две држави, „што сите го сметаме за единствено решение“. „Ние не го прифаќаме признавањето на Палестина против никого, особено не против Израел, пријателска нација која ја почитуваме и со која сакаме да имаме најдобри можни односи“, додаде тој и рече дека од утре Шпанија ќе ги вложи сите свои напори. во постигнување решение со две држави.

Во текот на утрото, Норвешка, една од трите европски земји кои официјално ја признаа Палестина во вторникот, го поздрави „важниот ден“ и изрази жалење за очигледниот недостаток на Израел од „конструктивен ангажман“. „Повеќе од 30 години Норвешка е еден од најверните застапници на постоењето на палестинска држава“, изјави шефот на норвешката дипломатија, Еспен Барт Еиде.

„Денот кога Норвешка официјално ја признава Палестина како држава е важен ден за норвешко-палестинските односи“, додаде тој. Во раните 1990-ти, Норвешка беше домаќин на првите израелско-палестински мировни преговори кои резултираа со Договорот од Осло, кој го отвори патот за мирно решавање на конфликтот меѓу двете конфликтни страни.

На почеток