Свет

Уапсен маж кој ранил 16-годишно девојче на Калемегдан

По 12 дена борба за живот, почина девојчето што беше рането во училиштето во Белград

Белградската полиција навремено гo уапсила лицeто Саша Х. (54) коj вчера околу 8 часот тешко го ранил девојчето А.Ѓ. (16) на Калемегдан, а по наредба на Првото основно јавно обвинителство одредена му е мерка притвор до 48 часа.

Девојчето било застрелано со воздушна пушка на пат кон училиште.

Неофицијално, по пукањето, полицијата го идентификувала и дошла во неговиот стан, откако го ранил девојчето воздушната пушка осомничениот Саша Х. ја сокрил во плакарот во спалната соба.

Огненото оружје му е одземено и приведен. Муниција била пронајдена во спалната соба.

Девојката А. Ѓ. се наоѓа на Институтот за мајка и дете, каде што ќе биде оперирана бидејќи зрното и останало во ногата.

Истрагата ја води Првото основно јавно обвинителство во Белград.

Како што дознава „Телеграф.рс“, девојката изјавила дека била застрелана на пат кон училиште и дека не го видела напаѓачот.

Таа е примена во болница во свесна и стабилна состојба.

На почеток