Свет

Брутален напад во Германија: Маж избодел политичар и полицаец на улица, припадници на безбедносните сили го убиле напаѓачот

Во Манхајм денеска имаше брутален напад со нож.

На видеата објавени на социјалните мрежи се гледа се уште неидентификуван сторител како напаѓа друг маж.

Жртвата е исламскиот критичар Михаел Штурценбергер (59), потврдија за Билд од граѓанското движење Пак Европа.

Според полицијата, нападот се случил околу 11:35 часот. Политичарот учествуваше на митингот на движењето тоа утро како говорник.

Набргу по нападот, минувачи се обиделе да го спречат напаѓачот со нож, но тој се оттргнал и со нож во грбот го нападнал полицаецот. Друг полицаец го убил напаѓачот.

На почеток