Свет

Се урна зграда на пет ката во Истанбул

Експлозија во зграда во Франција, најмалку едно лице загина

Вчера се урна станбена зграда во Истанбул. Вработените во итната помош се обидоа да ги спасат луѓето затрупани во урнатините.

„Седум лица се извлечени од урнатините, меѓу кои и две лица кои се тешко повредени“, изјави гувернерот на Истанбул Давут Ѓул при посетата на местото на настанот, пренесува Euronews. Канцеларијата на гувернерот подоцна соопшти дека е спасено уште едно повредено лице и дека е извлечено безживотното тело на едно лице.

Гувернерот рече дека 36-годишната структура се урнала во 8:40 часот по локално време. Причината за уривањето на зградата не е позната, но нема знаци на експлозија или сеизмичка активност. Во зградата како простор за живеење се користеа само горните два ката, додека останатиот дел од зградата го зазедоа фирми.

Уривањето на оваа зграда повторно го отвори прашањето за отпорноста на зградите во Истанбул, град често погоден од земјотреси. Повеќе од 59.000 луѓе загинаа минатата година кога земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер ги погоди делови од јужна Турција и соседна Сирија.

Катастрофата го истакна лошото спроведување на градежните правила од страна на Турција. Истанбул, со официјално население од 16 милиони, се наоѓа во близина на раседот на Северна Анадолија. Најмалку 18.000 луѓе загинаа во земјотресот во 1999 година, со центар јужно од градот. Општината соопшти дека има 200.000 згради во кои живеат три милиони луѓе.

На почеток