Свет

Трагедија во Италија: Девојче удрено со автомобил пред градинката, починала во болница

Никој не дојде во градинката за аутистичното девојче – случај што го вознемири регионот

Девојчето Софија на само една и пол година починало во болница во Бреша, Италија, откако во неа удрил автомобил додека била со баба и пред градинка.

Трагедијата се случила околу 16:00 часот на паркингот на „Мала Англија“, приватен училишен комплекс во главниот град на Ломбардија, во кој се сместени градинка, основно и средно училиште.

Во девојчето удрил автомобил управуван од баба на прваче. Таа го паркирала автомобилот од едно до друго паркинг место, но наводно не ја видела девојката, пренесуваат италијанските медиуми. Откако во него удрил автомобил, девојката паднала на земја и удрила во главата.

Брзата помош пристигнала брзо, а девојката била реанимирана на лице место, бидејќи доживеала срцев удар. Потоа ја префрлиле во болница, но за жал малата Софија не преживеала. И нејзината баба се здобила со неколку скршеници, е во шок и е пренесена во болница.

Истрагата за случајот е во тек, а полицијата ги прегледува камерите и се обидува да утврди како дошло до несреќата, јавува Блиц.

На почеток