Свет

Јуриќ: Се надевам дека Данка Илиќ е жива

Срѓан Јанковиќ, обвинет за убиството на двегодишната Данка Илиќ, на рочиштето во Обвинителството во Зајечар ја негираше својата вмешаност во делото.

Трагедијата што се случи на 26 март во селото Бањско Поље кај Бор ги остави семејството и заедницата во шок и тага. Иако поминаа неколку месеци, многумина се уште се прашуваат каде е малата Данка и што навистина и се случило.

Основачот на Фондацијата „Тијана Јуриќ“, Игор Јуриќ, го коментираше сослушувањето на обвинетите, истрагата, како и медиумското покривање на случајот.

„Mи беше сосема јасно дека по подолг временски период ќе го негира криминалот и сето она за што беше обвинет го става товарот“, рече Јуриќ и додаде:

„Не можам да ги обвинам медиумите, затоа што од нешто мора да направат приказна, со оглед на тоа што полицијата не дава многу информации. Самата истрага се води, медиумите често шпекулираат. Сепак, тоа не треба да влијае истрагата, политиката, а подоцна и самото судење Јавноста е многу загрижена, бидејќи и по толку време немаме решение напротив, сега сме во ситуација да немаме никакви директни докази има демант на лица кои се осомничени дека сториле кривично дело, а ние сме и во ситуација кога луѓето ја изгубија довербата дека ќе се потврди верзијата што беше претставена во јавноста“, вели Јуриќ.

„Важно е како сега судот ќе може да донесе одлука, ако веќе постои сомнеж за овие луѓе, а немаат директни докази. Имаме сведоци кои наводно ги виделе двајцата мажи како поминуваат, но никој од видоа дека се во директен контакт со девојчето. Немаме докази, немаме тело. Мислам дека обвинителството има тежок случај и морам да кажам дека не сум оптимист и открива дека не е во контакт со мајката на двегодишната Данка Илиќ.

„Не сум во контакт со мајката на малата Данка Илиќ. Најмногу соработуваме со семејствата на исчезнатите деца, но ова е толку тежок случај. Не сме добиле повик од семејството, а во секој случај би помогнале доколку семејството не контактираше, но не сме во контакт“, вели тој. Јуриќ.

Јуриќ за телевизијата К1 изјави дека се уште се надева дека Данка Илиќ е жива.

„Ние како организација не можеме да дозволиме оваа приказна да се турне под тепих и едноставно да исчезне. Имаме некакво признание без никакви материјални докази. Ниту еден нормален граѓанин не може да помисли дека ова не може да му се случи утре. Токму затоа ја започнавме приказната, сакавме да ја анимираме јавноста и да ја вратиме самата Данка во фокусот, затоа што лично се надевам дека некаде ќе се најде“, вели Јуриќ.

На почеток