Свет

Страшна несреќа во Чешка: Судар на товарен и патнички воз, има мртви и повредени

Најмалку четири лица загинаа, а 23 се повредени, од кои тројца потешко, во судир на патнички и товарен воз во градот Пардубице во Чешка, соопштија денеска официјални лица.

Чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракусан изјави дека несреќата се случила доцна во средата околу 23 часот во градот Пардубице, на околу 100 километри од Прага и дека никој од повредените не е во животна опасност, пренесе АП.

Машиновозачите на двата воза преживеале, јави чешката агенција ЦТК.

Чешката телевизија објави и дека товарниот воз превезувал калциум карбид, но дека истекувањето не дошло бидејќи првите два вагона биле празни.

Чешкиот министер за транспорт Мартин Купка изјави дека главната линија меѓу Прага и источниот дел на земјата ќе биде затворена додека властите ги испитаат причините за судирот.

Купка истакна дека се уште не е позната причината за судирот на возот.

Државната компанија „Чешки железници“ соопшти дека пругата најверојатно ќе остане затворена цел ден „поради размерите на несреќата“.

Спасувачите соопштија дека повеќе од 300 патници биле во брзиот воз кој летал за градот Кошице во источна Словачка.

Коридорот во Пардубице каде што се судрија возовите е од витално значење за „Чешки железници“.

Чешкиот премиер Петр Фијала изјави дека тоа е голема трагедија и изрази сочувство до семејствата на жртвите.

На почеток