Свет

Застрашувачки сведоштва на патниците кои го преживеале судирот на два воза во Чешка: „Луѓето кршеа прозорци за да скокнат надвор, благодарен сум што сум жив“

Најмалку четири лица загинаа, а 23 се повредени, од кои тројца потешко, во судир на патнички и товарен воз во градот Пардубице во Чешка, соопштија официјални лица. Патниците кои биле во возот во моментот на судирот изјавиле дека прво се слушнал силен удар, а потоа луѓето почнале да ги кршат стаклата за да излезат.

Чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракусан изјави дека несреќата се случила доцна во средата околу 23 часот во градот Пардубице, на околу 100 километри од Прага и дека никој од повредените не е во животна опасност, пренесува АП.

Областа околу несреќата е опколена и има десетици спасувачки возила, а има и осум болнички екипи и еден хеликоптер, како и повеќе од 60 пожарникари.

„Ми се чинеше дека се оди во погрешна насока. Семафорот беше зелен. „Одеднаш се слушна тресок“, рекол еден од патниците.

Друг патник го опишал моментот на катастрофата, пренесува Телеграф.

„За среќа, седевме во следниот вагон. „Слушнавме луѓе како кршат прозорци, а потоа скокаа надвор“, рече тој.

Еден од патниците на експресниот воз, Мартин Бујњак за ЧТК изјави дека почувствувал голем удар и му се изгребала ногата.

Од возот излегол сам, а пожарникарите најпрво се обиделе да ги задржат патниците во вагоните, бидејќи така било најбезбедно.

„Благодарен сум што сум жив“, рече тој.

Полицаецот Роман Мрквичка, кој бил меѓу првите на местото на несреќата, за новинарите изјави дека е изненаден од апсолутната тишина.

„По шините се движеа само луѓе кои очигледно беа во шок“, рече тој.

„Еден од вагоните беше тешко деформиран“, ја опишал ситуацијата полицаецот.

Машиновозачите на двата воза преживеале, јави чешката агенција ЦТК.

Чешката телевизија објави и дека товарниот воз превезувал калциум карбид, но дека истекувањето не дошло бидејќи првите два вагона биле празни.

На почеток