Свет

(Фото) Објавени морничави фотографии: Вака изгледа маж по руската тортура

Роман Гориљк денес изгледа како скелет. Ребрата и клучните коски штрчат, стомакот му е издлабен, под бледата кожа јасно му се гледаат зглобовите на рамото и колкот, пишува CNN.

Си-Ен-Ен објави дека екстремната тенкост на Горилик е резултат на заробеништвото на поранешниот чувар на нуклеарната централа Чернобил од март 2022 година, кога тој беше заробен од руските трупи кратко време по почетокот на целосната инвазија на Москва на Украина.

Тој конечно беше ослободен минатиот петок, откако 75 Украинци беа разменети за исто толку руски воени заробеници.

Украинските власти објавија неколку фотографии од Горилик за да покажат како тој изгледа сега.

Националната гарда на Украина изјави за Си-Ен-Ен дека речиси сите воени затвореници ослободени од Русија претрпеле губење на тежината, како и рани и лезии и хронични состојби како резултат на нетретирани повреди.

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече дека затворениците се вратиле во Украина во „застрашувачка“ состојба.

Си-Ен-Ен побара коментар до руското Министерство за одбрана.

Според Женевската конвенција, воените заробеници мора да се третираат хумано и достоинствено и мора да им се обезбедат основни дневни оброци на храна „доволна во квантитет, квалитет и разновидност за одржување на воените затвореници во добро здравје и спречување на слабеење“.

На почеток