Свет

Орбан: Будимпешта нема да испрати свои војници во Украина

Орбан: Рускиот напад врз Украина е операција, а не војнa, драго ни е што не е војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Будимпешта нема да испрати свои војници во случај на потенцијално учество на НАТО во војната во Украина.

„Украинците мислат дека колку повеќе земји ќе вмешаат во војната против Русите, толку повеќе имаат шанси да победат, затоа бараат вмешување на Европската унија, дури и на целиот свет, во војната. Од украинскиот гледна точка, ескалацијата на војната е логична, сепак, ние Унгарците знаеме дека треба да останеме надвор од војната, бидејќи одењето во војна би било против унгарските национални интереси“, изјави Орбан за новинарите.

Тој додаде дека Унгарија не може да го поддржи Холанѓанецот Марк Руте како нов генерален секретар на Алијансата кога Јенс Столтенберг ќе замине во октомври, бидејќи, како што рече, „тој се залага за ставот дека сите членки на НАТО мора да се посветат на учество во воени акции надвор од територијата. на Алијансата“.

„Би сакале да ја завршиме секоја дискусија со идниот секретар дека Унгарија нема да учествува во воените операции на НАТО против Русите во Украина, без оглед на тоа што сме членка на НАТО“, рече Орбан.

На почеток