Свет

Запад: Го поддржуваме планот на Бајден за прекин на огнот

Жестоки израелски напади врз Газа, погодени бегалски кампови, ОН испрати предупредување

САД, Германија, Франција и Велика Британија го повикаа палестинското исламистичко движење Хамас да го прифати планот за ставање крај на војната во Газа неодамна претставен од американскиот претседател Џо Бајден. Во заедничкото писмо објавено од Елисејската палата вчера вечерта се вели дека тие земји целосно го поддржуваат сеопфатниот предлог. На маргините на комеморацијата на Денот Д во Нормандија, Франција, лидерите на четирите земји го повикаа Хамас да ја изрази својата целосна согласност и планот веднаш да се спроведе.

Предлогот што го предложи Бајден минатата недела има за цел да стави крај на војната во Газа во три фази. Тој предвидува целосен и неодреден прекин на огнот за шест недели. Тоа ќе доведе до траен прекин на огнот во втората фаза. Според нацртот, условите за тоа треба да се договорат за време на прекинот на огнот.

Сепак, Хамас рече дека ќе се согласи со договорот само доколку биде договорен итен и траен прекин на огнот. Германија, САД, Велика Британија и Франција, исто така, повикаа на поголема поддршка за премиерот на палестинската управа Мохамад Мустафа.

На почеток