Свет

Се појавија детали од разговорот меѓу Бајден и Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон во неодамнешниот телефонски разговор со американскиот лидер Џо Бајден предложи испраќање западни инструктори во Украина, но шефот на Белата куќа не ја поддржа оваа идеја, пишува Политико, повикувајќи се на извори.

Во четвртокот Макрон ја објави својата намера да обучи 4.500 украински војници. Тој додаде дека, според него, обуката на украинските војници на територијата на Франција не е „фактор на ескалација“.

„За време на неодамнешниот телефонски разговор со претседателот Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон предложи испраќање западни трупи во Украина за обука на воен персонал во борбената зона“, се наведува во материјалот.

Според Политико, американскиот претседател изразил загриженост за можните последици од испраќање војници од која било земја на НАТО во област каде што би можеле да бидат на линијата на огнот. Бајден посочи дека таквиот чекор може да доведе до ескалација на конфликтот, според соговорниците на весникот.

Се забележува дека за време на разговорите лидерите на двете земји не донеле никаква одлука.

На почеток