Свет

Судар на два автомобили и камион кај Мостар: Камионот се запалил, едно лице загинато

41-годишен маж загина во сообраќајна несреќа во Битолско

Во тунелот Салаковац на патот Мостар – Јабланица утринава се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два автомобили и еден камион, по што се запалил и камионот. Според првите информации едно лице починало.

Како што соопштија за Klix.ba од Професионалната противпожарна бригада на Мостар, неколку противпожарни бригади се на терен.

Во овие моменти сообраќајот на оваа делница е целосно во прекин.

Како што потврди за Klix.ba Људевит Мариќ, портпарол на МВР на ХНК, несреќата се случила во 7 часот и 10 минути. Несреќата се случила кога се судриле три возила – две помали и едно товарно возило, при што најверојатно од силината на судирот се запалил камионот.

Во несреќата едно лице загина, а уште едно лице е повредено и моментално е хоспитализирано, каде се утврдува степенот на повредите.

На почеток