Свет

Израелската армија погоди 35 цели низ Газа, убиен еден командант на Хамас

Израелската војска (ИДФ) денеска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле 35 цели низ Појасот Газа, додека групата Хамас соопшти дека еден од нивните команданти, Мухамед Џабер Абдо, бил убиен на Западниот Брег во битка со ИД.

Меѓу целите што ги погоди ИД беа складишта за оружје на Хамас, места за лансирање ракети, снајперски позиции и „ќелии на терористички оперативци“, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во исто време Хамас објави дека еден од командантите на таа милитантна група е убиен во битка со ИД заедно со тројца оперативци во село во близина на градот Рамала.

На почеток