Свет

Шолц повикува на зајакнување на воздушната одбрана на Украина

На меѓународната конференција за обнова на Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц повика на натамошно зајакнување на воздушната одбрана на земјата од руските напади, јавува денеска dpa.

Тој ги повика сојузниците да ја поддржат иницијативата на Германија за зајакнување на воздушната одбрана на Украина „со се што можат“.

„Затоа што најдобрата реконструкција е онаа што воопшто не мора да се случи“, рече Шолц на почетокот на конференцијата што се одржа во Берлин. Присутен е и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Шолц укажа на можноста за далекусежни и долгорочни обврски за реконструкција во земјата, која беше сериозно оштетена од повеќе од две години скапа војна и години тлее конфликт пред тоа. Канцеларот вели дека ќе се заложи за таква посветеност на претстојниот самит на групата на богати демократии Г7, што започнува во четврток во Италија.

Шолц истакна дека Светска банка проценува дека во следната деценија ќе бидат потребни 500 милијарди долари помош за обнова на Украина. Тој ги покани и приватните компании да учествуваат во инвестициите, велејќи дека „со оглед на размерите за кои овде зборуваме, мора да се додаде и приватниот капитал“.

Стотици германски компании сè уште активно работат во Украина, а само автомобилските компании во Украина вработуваат околу 35.000 луѓе, нагласи Шолц. И покрај војната, нема намалување на германските инвестиции во Украина, рече Шолц, а обемот на трговијата значително се зголеми откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година. „Сето ова ми покажува дека деловниот сектор е свесен за потенцијалот на Украина“. рече Шолц.

На почеток