Свет

Бајден ги собра најмоќните луѓе во светот поради Украина

Сите се уморни од просјакот Зеленски: Антонов за посетата на украинскиот претседател на Вашингтон

Американскиот претседател Џо Бајден ги предводи најбогатите демократски земји во светот во испраќањето на клучната порака до рускиот претседател Владимир Путин – дека Западот нема да ја напушти Украина и покрај сите глобални политички превирања што фрлаат сомнеж врз посветеноста на сојузниците.

Бајден се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Италија на маргините на самитот на Г7 за лично да му го потврди ветувањето дадено минатата недела во Нормандија за одбележување на 80-годишнината од Денот Д.

На почеток